FAST’IN ANLAMI VE TEMELLERİ

(KUANTUM İLE SİGARAYA FORMAT AT KİTABI – GİRİŞ BÖLÜMÜNDEN)

FAST, sigara bağımlılığı tedavisine bütünsel yaklaşım getiren yeni bir yöntemdir. Bu yaklaşımın parçaları; Farkındalık oluşturma + Algı değişimi ve Sigara Tedavileridir.

  • Farkındalık oluşturma
  • Algı Değişimi
  • Sigara Tedavileri

  Son 7 yılı uzman doktor olmak üzere 12 yıldır göğüs hastalıkları kliniğinde çalışmaktayım. Yoğun bakım üniteleri, tüberküloz servisi, kanser servisi ve sigara bırakma polikliniklerinde görev aldım. İki yüz binden fazla hasta muayene ettim. Van’da mecburi hizmetim sırasında Sağlık Bakanlığı’nca düzenlenen sigara bağımlılığı tedavi eğiti-mine katılıp sertifika aldım. Mecburi hizmet yıllarında başlayan sigara bağımlılığına karşı daha kapsamlı ve etkili bir tedavi yaklaşımı hayali, beni böyle bir projeye itti daha doğrusu çekti.

    Sigara (biyolojik silah) bırakma polikliniğinin rutinlerinin çok ötesinde, samimi şekilde çalışmalarım oldu. Fazlaca uğraşlarım ve tabiri yerinde ise kafa patlatmalarım oldu.  Bu kanser çubuğu (sigara) belasına kapılmış en az 50 bin kişi ile hekim olarak, arkadaş olarak, abi kardeş olarak konuştum, dinledim ve dersler çıkardım. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Dünya’nın en kârlı ve ölümcül endüstrisine karşı sadece birkaç ilaç ile savaş vermek, bana çözümü en baştan tıkayan sorumsuz ve taşın altına eline sokmaya korkan bir imaj hissiyatı verdi. Bu nedenle uzun süredir okumalarım, deneyimlerim, gözlemlerim, hasta ve diğer branş hekimlerinin görüşlerini ve sezgilerimi harmanladığım zaman aklımda bir proje belirdi. FAST projesini çok kısa açıklamaya çalışayım.

    Farkındalık her şeyin anahtarıdır. Öncelikle sigara bağımlılığının ne olduğunun farkına varmamız gerekiyor. Sigara gerçekten nedir, ne kadar tanıyoruz? Bağımlılık denen şey nedir? Bağımlılığın beyinde, zihinde çöreklendiği yer tam olarak neresidir? Sigara içmenin,  hastalık olduğunu fark ediyor muyuz? Sigaranın içinde ki maddelerin ne kadar farkındayız? Sigara endüstrisi hakkında bilinmeyen gerçekleri ne zamana kadar umursamayacağız? Sigara deyip geçiyoruz ama onun çağımızın tescilli biyolojik silahı olduğunu ne kadar içselleştirdik? Sigara içerken otomatik davranış kalıplarımızın farkında mıyız?

   Farklı ve daha önce hiç değinilmemiş yönlerini, incelemenin gerekli olduğu hissine kapıldım. Albert Einstein’ın aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklemek aptallıktır sözü üzerinden düşündüm. Bakış açısını değiştirmek imkânsızı mümkün kılar umudu ile yaklaştım. Bir dönem sigarayı kullanmış biri olarak farkına varılmamış, eksik kalmış çok fazla noktanın olduğunu anladım. Yedi yıldır hastalarla ve danışanlarımla yaptığımız sohbetlerde bütünün kırık ve eksik olan parçalarına iz sürdüm. Farkındalığı bu nedenle ilk sıraya koymaya karar verdim. Sigara içen veya bununla savaşan kişilerin dâhi tam olarak sigarayı bilmediklerini fark ettim ve bilinmeyeni fark ettirmeye niyet ettim.  

Algı değişimi, sigara bağımlılığından kurtulmanın ve tekrar o katili dost sanmamanın ikinci anahtarıdır. ‘’Tekrar başlamamak bırakmak-tan zor’’ olduğu yanılgısına karşı yazılmış en güzel reçetedir. Algı nedir? Nasıl oluşur? Sigara (biyolojik silah) algısı nedir? Türk toplumunda sigara algısı? Nasıl değiştireceğiz? Sigara bir yanılsama mı? Algı formatlama teknikleri nelerdir? Beynimizin kara kutusunda ki bana ait olmayan kanaatleri ve algıları nasıl formatlarım? ‘’Ben’’ farkındalığını nasıl hissederim?  Çağımızın bilimi kuantum algıya nasıl bakıyor? Sigara gibi her şey de formatlanabilir mi?  Beyni formatlama da az bilinen ama çok etkili yöntemler?

   Sigara Tedavileri derken neleri kastettim? Sigaradan kurtulmak, kişinin en büyük özgürlük barışıdır. Bunun için kaba tabirle elimizde ne varsa kullanmalıyız.  Medikal tedaviler (ilaçlar), enerji tedavileri (biorezonans, akupunktur, hipnoz, biyoenerji, psikokinezyoloji, matrix inform), psikoterapi, aromaterapi, Bach çiçekleri gibi klasik ve tamamlayıcı tıp tedavilerini kişinin ihtiyacı ve kinezyolojik test önceliğine göre uygulayacağız. 

FAST aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olarak planlanmıştır. Farkına varmak ve insanlara sigara karşısında çaresiz olmadıklarını en kapsamlı ve etkili şekilde sunmak için gönüllüler arıyoruz. Projede sigarayı bırakan ve eğitim alan kişilerin diğer içicilere yardım etmesi en büyük temennimiz. En yakınızda rol model olabilecek ve sigaraya karşı en modern ve kapsamlı bilgilerle donatılmış elçilerimizin olması güzel olmaz mı? Sigara topluma böyle yayılmadı mı? Yayıldığı gibi tekrar bu kanser çubuğunun sıyrılıp atılması için rol model olmayı istemez misiniz?

   FAST, sigarasız yaşamın keyfini sürmek için bilinçaltını yeniden ve kalıcı formatlama projesidir. Toplumsal bakış açısı, edinilmiş davranışları zamanla doğal görebilir. Biyolojik silahın kullanımı toplumda %60’ler seviyesinde iken doğup büyüyen bir çocuk veya genç henüz sigarayı tanımadan, farkında olmadan algılarla tanışır. Sigara algısı: herkes içiyor, babam içiyor, doktorum ve öğretmenim içiyor kötü olamaz gibi. Farkındalık kazanarak sigara bağımlılığının çöreklendiği yerleri tespit edip onları formatlamak tedavinin ve projenin en özellikli ve fark yaratan kısmıdır.

    FAST, problemi temelinden ele alan bütünsel bir tıp yaklaşımdır. İnsanı oluşturan Ruh-Beden-Zihin-Duygu bölümlerinin hepsine, noksansız yaklaşımı benimser. İnsanı bütün olarak görür. Dünya’nın 1 numaralı katili olan sigara karşısında proaktif, değişime ve gelişmeye açık bir isyan ve kardeşlik adımıdır.

    FAST protokolünün üç temel ayağı vardır. Birincisi eğitim seminerleridir.  Eğitim seminerinde, biyolojik silahın bilinmedik tarihsel ve toplumsal yönü, toplumda ki algısal süreçler, insan beyninin bilinç ve bilinçaltı özellikleri aktarılır ve bağımlılığa farklı bir açıdan yaklaşım gösterilir. Kinezyolojik test sonucuna göre hastaya hangi tedaviler uygulanmalı karar verilir. Hastada tedaviye karşı psikolojik blokaj varsa bunların tedavisi ve ev ödevleri gösterilir.  Sigara bağımlılığı tedavisinden önce, daha önemli bir alt sebep tespit edilirse (kilo, alerji, çözülmemiş iç çatışma, öz güven eksikliği vb.) bunlar hakkında hastaya bilgi verilir. Seminerler sırasında formatlama yöntemleri (MFT, göz hareketleri gibi) eğitimi ve pratik uygulamaları gösterilir.

  FAST’ in diğer ayağı sosyal projelerdir. Bazen sigaraya başlamamak bırakmaktan daha zordur. Nedeni toplumda yoğun olarak sigara içilmesinin algısal bir illüzyon oluşturmasıdır. Kişinin bırakmış halde kalması için sosyal projelerde aktif yer alması ile bırakma davranışı kalıcı hale getirilir hem de biyolojik silahın ’’yerine’’ olumlu ve pozitif alışkanlıklar kazandırılır. İnsan dinamik bir hayat yaşar. Her gün yeni stres faktörleri ile karşılaşır. Mukavemeti sarsılabilir veya sabır fıçısı dolabilir. Bunu aşmanın birçok yolunun olduğu karşılıklı paylaşım ve etkileşimle gösterilebilir. 

    Son ayağı olarak da okul, kurum eğitimleri, bilgilendirmeleri ve sosyal medya da farkındalık oluşturmak için paylaşımlar planlanmaktadır.

    Sigara kişinin hayatından 20 yılını ve cebinden yaklaşık 200 bin TL’sini alır. Türkiye de şu an ki içme oranı (%30) ve hedeflediğimiz rakam (%13) arasında en az 10 milyon kişi var. 10 milyon kişi ve orta-lama 20 yıl hesapladığınızda ülkemiz için ne kadar kutsal ve değerli bir iş yaptığınızı anlayabilirsiniz. Bu projenin hedefi sigara seviyesini %13’ün altına indirmek dolayısıyla 3 milyon insanın hayatına dokunmak ve ülke ekonomisine 20 trilyon TL kazandırmak.

SİGARADAN ÖZGÜRLEŞMEK VE PROJE GÖNÜLLÜSÜ OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUP BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ.