Kinezyoloji

Kinezyoloji, bilinçaltı kas cevaplarını feedback aracı olarak kullanan bir bio-geri bildirim sistemidir. Biofeedback, sistemi düzenlemek için biyolojik sistemin kendi durumu hakkında sisteme geri bildirim yapmasıdır. Kas testi yapılarak elde edilen geri bildirim, çeşitli uyaranlara bağlı olarak farklı kas cevapları şeklinde olabilir.  Kas direncinin anlık zayıf veya güçlü bu cevabı, hem gerekli olan bilginin hem de bilgi akışını etkileyen faktör ya da faktörlerin göstergesi olabilir. Bu cevabı almak için sisteme soru sorabilir, yapısal ve enerjetik dengesizlik test edebilir, gıdaya tolerans veya duyarlılık bakabilir, psikoemosyonel dengesizlik veya ruhsal dengesizlik testi yapabilirsiniz.

Kinezyolojiinin başlangıcı Henry ve Floransa Kendall’a kadar uzanır. 1949 yılında yayınladıkları kitaplarında akademik kinezyolojiinin öncüleri oldular. Dr. George Goodheart kinezyoloji bilim dalının gelişmesinde çok önemli role sahiptir. Kinezyolojinin gelişmesi ve diğer kadim tedavilerle kaynaşması yine Dr. Goodheart öncülüğünde olmuştur. Dr. Alan Beardall 1980 yılında o döneme ait verileri klinik kinezyoloji adı altında yayınladı. Kinezyoloji bu tarihten sonra birçok araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve yeni kullanım alanları tanımlanmıştır. Kinezyoloji de kullanılan kol testi bir ‘enerji testi’ dir.

Psikolojik Kinezyolojide ise , kişinin bilinçaltındaki negatif programların, olumsuz inançlara, korkulara, fobilere , depresyonlara, karamsarlıklara, bağımlılıklara, fiziksel hastalıklara, ya da ağrılara yol açtığının bilincinden yola çıkarak, pratik çözümler ile hastalarımıza yardımcı olma imkanına sahibiz.

Kinezyoloji Mekanizması ve Ağsal Aktive Edici Sistem

Her bir hücre, vücut parçası, organ ve enerji sistemi, organizmanın hayatını sürdürebilmesi için genetik olarak programlanmıştır. İnsan beyni, vücut fonksiyonlarının korunması, mesajların koordinasyonu, datanın kaydedilmesi ve bilgilerin çağrılması için, bu enerjiyi yönlendiren dev bir kontrol merkezi gibi hareket etmektedir. Bağlantılar kurulduğunda enerji akar ve zekâ iletimi sağlanır. Kinezyolojik kas testi ile bu iletişime ‘katılmak’ bize bilgi sağlar.

Dev kontrol merkezi beyin, bilgiyi sistematik olarak ikili bir bilgisayar sistemi gibi işlemden geçirir. Kas testi ile ‘açık ‘ ya da ‘kapalı’ olan bir nörolojik refleksi ararız. Belli bir kası test ederken, kas ‘güçlü’ ya da ‘güçsüz’ tepki verir; bu beynin ‘açık’ ya da ‘kapalı’ deme şeklidir. Eğer sorunlu bir bölgenin dokunulması sırasında, kas güçsüz çıkarsa, bir ipucu olabilecek ilişkiyi ortaya çıkarmış olursunuz. Altta yatan birçok uyaran, kaslarınızın o şekilde tepki vermesine neden olur.

İnsana ulaşan tüm mesajlar ( duyusal, görsel, işitsel ve diğer sinir uçları), düşüncelerle birlikte beyinde işlenirler.

Tablo: Bioofedback yöntemleri ve etki alanları

Terapi Yöntemi

Fiziksel

Zihinsel

Duygusal

Spritüel

(ruhsal)

Psikolojik

Kinezyoloji

Evet

Evet

Evet

Evet

NLP,Psikoterapi

Hipnoterapi

_

Evet

Evet

Evet

Bach Çiçekleri T.

Evet

_

Evet

_

Reiki

_

Evet

Evet

_

Meditasyon

_

Evet

Evet

Evet

Kristal ve taş T.

_

Evet

Evet

Evet

Aromaterapi

_

Evet

Evet

_

Akupressur/Akupunktur

Evet

_

_

_

Refleksoloji

Evet

_

_

_

Şiatsu

Evet

_

_

_


Psikolojik kinezyoloji kişinin kas cevabı alınarak yapıldığı için hem çok hızlı hem de çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi hem fiziksel hem de diğer beden bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bir maddeye karşı duyarlılık, intolerans ve hassasiyet var mı direk test edebileceğiniz gibi, diğer tedavi ve test yöntemleri ile birleştirerek bilinçaltı boyutundan da bilgi alabilirsiniz ve bunları tedavi edebilirsiniz.

Kullanım Alanları?


Kinezyoloji de her türlü madde ve duygusal süreçleri kişinin enerji alanında test edebilirsiniz. Ağrıyan bir bölgenin enerji dengesizliğini, organik /psikolojik kökenini rahatlıkla anlayabilirsiniz. PK (psikokinezyoloji) ile bilinçaltından veri alabilirsiniz. Kişiyi kısıtlayan kalıplaşmış düşünceleri veya iyileşmesinin önünde ki süreçleri test ve tedavi edebilirsiniz. Enerji testleri içerisinde ve geri bildirim sistemleri içerisinde en geniş ve en etkili test ve tedavi yöntemlerinden biridir. Bu nedenle test yöntemi olarak her türlü süreçte ve her hastalıkta bilgi toplamak için kullanabilirsiniz. PK yöntemine entegre edilen EFT (veya Dr. Klinghardt tarafından geliştirilen MFT) ve ya EMDR (göz hareketleri) teknikleri ile olumsuz ve negatif enerjileri uzaklaştırabilirsiniz.

PK yöntemi aile dizimi, matrix inform, biorezonans ve bilinçaltı formatlama yöntemleri ile beraber kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için yandaki formu kullanabilirsiniz. Sizinle en kısa sürede irtibata geçilecektir.